کفپوش مناسب سالن های ورزشی خانگی

با توجه به گسترش بیماری های جسمانی و روانی مردم امروزه بیش از گذشته نگران سلامتی روحی و جسمانی خود هستند. همین امر سبب شده تا میزان فعالیت و تمرینات ورزشی گسترش یابد. اما همه افراد تمایلی به عضویت در سالن های ورزشی ندارند و ترجیح می دهند سالن کوچک خود را داشته باشند.

برای تهیه یک سالن ورزشی خانگی (که البته شباهت زیادی به سالن های ورزشی متداول ندارد و صرفا به این خاطر که قرار است در آن محل ورزش های مداوم انجام داده شود آن را سالن ورزشی خانگی می خوانیم.) موارد زیادی را نیاز نداریم. کمی وسایل اولیه برای هر رشته ورزشی و یک کفپوش مناسب ورزشی!

انتخاب کفپوش ورزشی همواره یکی از دغدغه های ورزشکاران و مدیران باشگاه های ورزشی بوده است. چراکه تنوع گسترده ای از کفپوش ورزشی در بازار یافت می شود بی آنکه حتی بدانیم کدام یک بر دیگری ارجحیت دارد!

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از برترین کفپوش های ورزشی خانگی آشنا کنیم. می توان گفت کفپوش موردنظر ما برای هر رشته ورزشی در خانه کاربرد دارد. محصول مدنظر ما چیزی نیست جز کفپوش گرانولی!

کفپوش گرانولی همان کفپوشی است که سال ها با نام کفپوش پارکی یا کفپوش لاستیکی شناخته شده است، تولید شده از گرانول خام و لاستیک بازیافتی. مزایای کفپوش گرانولی به قدری گسترده است که امکان مذکور شدن تمامی آن ها وجود ندارد، با این حال سعی ما برآن است که تا جای ممکن شما را با مزایا و البته معایب کفپوش گرانولی آشنا کنیم.

نکته قابل توجه: لازم به ذکر است که برای سالن های خانگی می توان از سایر کفپوش های ورزشی نیز استفاده کرد، مانند کفپوش تاتامی و کفپوش پی وی سی. این کفپوش ها نیز مزایای قابل توجه خود را دارند. اما برای سالن های ورزشی خانگی همواره کفپوش گرانولی ارائه می شود.

ویژگی های یک سالن ورزشی خانگی خوب

نمی توان هر اتاقی را به عنوان اتاق ورزش و تمرین استفاده کرد، بلکه باید بدانید سالن های ورزشی حتی در اندازه خانگی باید از ویژگی های استانداردی پیروی کنند. اما ویژگی های یک سالن ورزشی مناسب چیست؟

  • اتاق باید انرژی دهنده و محرک انرژی ورزشکار باشد.
  • اتاق تمرین باید محافظی دربرابر هرگونه آسیب برای شما باشد. آسیب های ورزشی عمدتا از جانب تجهیزات سنگین می باشد. وزن بالای آن ها و تجهیزات با قطعات سخت باعث می شود که آسیب های جبران ناپذیری برای ورزشکار به وجود آید اگر که نتوان آن ها را به درستی در موقعیت مناسب قرار داد.
  • آسیب های ورزشی تنها از جانب تجهیزات ورزشی نیست. ورزشکار درحین تمرین ممکن است به زمین بیفتد و همین سقوط منجر به آسیب های جدی در مفاصل شود. بنابراین کفپوش سالن ورزشی بسیار اهمیت پیدا می کند.
  • ورزش کردن فعالیتی خسته کننده است، خستگی می تواند منجر به درد در ناحیه پا، مفاصل و کمر شود. بنابراین بسیار مهم است که کفپوش ورزشی شما بتواند بخشی از این خستگی را رفع کند. نرمی و راحتی کفپوش ورزشی می تواند تعیین کننده میزان رضایت شما از تمرین باشد. کفپوش هایی که از لاستیک تولید می شوند مانند کفپوش گرانولی دارای سطح نرم تری نسبت به سایر کفپوش ها است. ضخامت مناسب و خاصیت ارتجاعی کفپوش گرانولی می توانند کمک کننده باشد.

اما چرا کفپوش گرانولی؟

کفپوش گرانولی همواره یکی از برترین های کفپوش ورزشی بوده است. کفپوش گرانولی نه تنها در سالن های ورزشی بلکه در بسیاری از محیط ها می توان شاهد استفاده از کفپوش گرانولی بود. محیط هایی مانند مراکز عمومی، پاساژها، پارک ها، حیات وحش، غرفه های نمایشگاهی و … همگی از محیط هایی است که به صورت گسترده از کفپوش گرانولی استفاده می کنند.

چه دلیلی برای این امر وجود دارد؟ آیا کفپوش دیگری نمی تواند تامین کننده نیازهای ورزشکاران باشد؟ مزایای کفپوش گرانولی نسبت به سایر کفپوش ها در چیست؟

  1. کیفیت بالای تولید کفپوش گرانولی: همانطور که ذکر شده مواد اولیه کفپوش گرانولی ،گرانول خام و لاستیک بازیافتی خصوصا تایر می باشد. کیفیت این دو محصول که به عنوان ماده اولیه کفپوش گرانولی استفاده می شود گواهی بر کیفیت بالای کفپوش گرانولی است.
  2. مقاومت در برابر رطوبت: یکی از دغدغه های همیشگی هر صاحب خانه رطوبت یا همان به اصطلاح نم می باشد. کفپوش گرانولی در برابر رطوبت مقاوم است و هیچ گونه آسیبی نمی بیند. حتما برای تان سوال شده است که رطوبت و سالن ورزشی؟ این دو چه ربطی به هم دارند؟ رطوبت در سالن های ورزشی به شکل آب و عرق بدن می باشد.
  3. آنتی باکتری: کفپوش گرانولی به گونه ای ساخته شده است که از شیوع باکتری و میکروب جلوگیری می کند.
  4. بدون جابه جایی و لغزش: لغزش کفپوش گرانولی می تواند خطرات جبران ناپذیری برای ورزشکار به وجود آورد. فرض کنید شما در حال تمرین کردن هستید و کفپوش زیر پای شما در یک لحظع جا به جا می شود، می توانید تصور کنید ممکن است چه آسیبی به مفاصل شما وارد شود؟ کفپوش گرانولی کاملا به سطح زمین می چسبد و هیچ جابه جایی تحت هیچ شرایطی ندارد.
  5. نصب آسان: برخی از کفپوش های ورزشی برای نصب نیاز به پروسه های پیچیده دارند. اما برای کفپوش گرانولی تایل تنها کافیست آن ها را کنار هم قرار داده و بهم چفت کنید. تنها همین دو مرحله برای نصب کفپوش گرانولی کافیست.

درخصوص مزایای کفپوش گرانولی اطلاعات بسیاری موجود است، در این مقاله سعی کردیم شما را تا حدی با کفپوش گرانولی و کاربرد آن در سالن های ورزشی خانگی آشنا کنیم. ذکر این نکته الزامی است که هیچ گاه تمرین های ورزشی را بدون کفپوش ورزشی مناسب انجام ندهید.

پاسخی بگذارید