نوروفیدبک

نوروفیدبک چگونه مغز را تنظیم می‌کند؟

نوروفیدبک کارکرد مغز را به صورت امواج مغزی ترجمه کرده و سپس آن امواج را در قالب عناصر بازی کامپیوتری یا فیلم نشان می‌دهد. دستگاه این امواج مغزی را به شکل‌های مختلف نشان می‌دهد.
روی مانیتور مقابل درمانگر، امواج مغزی به شکل ستون‌های رنگی دیده می‌شوند. هر ستون موج خاصی را نشان می‌دهد.

در کودکان بیش فعال زیادتر بودن امواج تتا و بتا۲ نسبت به حالت طبیعی، به ترتیب باعث حواس‌پرتی و اضطراب می‌گردد.
از طرفی ضعف هماهنگی حسی حرکتی در این کودکان نشانه کاهش موج SMR است، بنابراین در درمان این کودکان امواج تتا و بتا۲ را سرکوب و SMR را تقویت می‌کنند.

مزیت های درمانی نوروفیدبک در مقایسه با درمان دارویی

مزیت های نوروفیدبک نسبت به درمان دارویی عبارت است از:

۱- دارو درمانی را می شود به اصلاح نمره چشم با عینک مقایسه کرد. تا زمانی که عینک بر روی چشم است دید خوب است ولی به محض اینکه عینک از روی چشم برداشته می شود، بیمار از نظر بینایی مثل وضعیت قبل از درمان می شود. یعنی دارو درمانی در بسیاری از بیماری ها تنها علائم را موقتا از بین می برد از آن جمله می توان به بیماری هایی نظیر بیش فعالی، اختلال نقص توجه و وسواس اشاره کرد که در بیشتر موارد پس از قطع دارو مجددا بیماری عود می کند. در صورتی که درمان با نوروفیدبک پایدارتر است.

۲- نداشتن عوارض جانبی و اثرات سوء بسیاری از داروها.

۳- تنظیم کل فعالیت مغز در نوروفیدبک.

بیماری ها و اختلالات قابل درمان با نوروفیدبک

نوروفیدبک مغز

بیماری ها و اختلالاتی که با نوروفیدبک و بیوفیدبک قابل درمان هستند و می توان از این روش به نتایج مطلوبی دست یافت عبارتند از:

بیش فعالی کودکان و بزرگسالان
عدم کنترل ادرار در خانم ها
اضطراب و تعریق دست ها
دردهای مزمن
صرع
میگرن
فشار خون
وسواس
اختلالات طیف اوتیسم
اختلالات خواب
اختلالات یادگیری
تیک
افسردگی
اختلالات اضطرابی
و …

روش انجام نوروفیدبک چگونه است؟

در این روش شما در مقابل یک مانیتور می نشینید و الکترودی که روی سر شما قرار دارد امواج مغزی شما را دریافت و به کامپیوتر هدایت می کند .

حالا شما با دیدن امواج مغزی خود روی صفحه مانیتور می توانید به تنظیم و کنترل آنها بپردازید و در تمام این مراحل درمانگر در کنار شما نشسته و به شما یاد می دهد که چگونه می توانید این کار را انجام دهید.

در واقع نوروفیدبک شما را قادر به دیدن دنیای درون مغزتان می کند، به عنوان مثال در صفحه مانیتور شما یک شکل شبیه سازی شده امواج مغزی را به شکل یک بازی می بینید و با نگاه کردن به صفحه مانیتور و بدون استفاده از دست شروع به بازی می کنید.

دستگاه الگوهای امواج مغزی شما را پردازش می کند و در صورتیکه این الگوها مناسب باشد شما در بازی به جلو خواهید رفت و در غیر اینصورت شکست می خورید ،به این ترتیب شما یاد می گیرید که مثلا در شرایط اضطراب چگونه می توانید مغز خود را طوری تنظیم کنید که آرامش جایگزین اضطراب شود.

پاسخی بگذارید